دمنوش چای ترش

دمنوش های گیاهی

دمنوش یا همان چای گیاهی می تواند خاصیت های درمانی بسیاری داشته باشد و می توان از قسمت های مختلف آن ها از جمله: گل، برگ، زیشه و ساقه آن ها استفاده کرد.

دمنوش های گیاهی انواع بسیار مختلفی دارند که بسته به محل رشد آن ها و مواد تشکیل دهنده ی آن ها، تأثیرات مختلفی را بر روی بدن خواهند داشت.

فواید نوشیدن دم نوش های گیاهی:

نوشیدن دمنوش های گیاهی به شدت برای افرادی که می خواهند به طور طبیعی سلامتی خود را بهبود ببخشند، توصیه می شود. برخلاف قهوه و چای (سیاه، سبز و غیره)، اغلب چای های گیاهی شامل کافئین نیستند. بیشتر چای های گیاهی، انواعی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی دیگر را به بدن ارائه می دهند، اما این ویژگی ها به گیاهان و گل هایی که انتخاب می کنید، بستگی دارد.

طرز تهیه دمنوش های گیاهی:

بیشتر گیاهان دارویی را می توان با استفاده از جوشاندن قسمت های مختلف آن ها با استفاده از آب، دم کرد. دم کردن این گیاهان باعث جدا شدن مواد تشکیل دهنده ی آن ها می شود.

قسمتی از دمنوش های گیاهی که خاصیت درمانی دارد، قسمت فعال آن ها می باشد. و می تواند باعث سلامتی و یا تسکین درد شود. قسمت دیگر تشکیل دهنده آن ها که به آن پشتیبان می گویند نیز می تواند بر یک بخش از بدن نیز اثرگذار باشد.

ترکیب هر 3 قسمت فعال، پشتیبان و کاتالیزور با یکدیگر می تواند باعث ایجاد تعادل و در نتیجه اثر بخشی خوبی بر روی بدن شود.

چای ترش

عوارض جانبی دمنوش های گیاهی:

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، مصرف بیش از حد و غیر متعارف دمنوش های گیاهی می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود. دلیل این عوارض می تواند تداخلات دارویی با مواد تشکیل دهنده ی این گیاهان یا حتی واکنش های آلرژیک شود.

دمنوش های گیاهی انواع بسیار مختلفی دارند که هر کدام آن ها ویژگی ها و مواد تشکیل دهنده ی متفاوتی دارند.

یکی از این دمنوش های بسیار مفید برای بدن، دمنوش چای ترش می باشد:

دمنوش گیاهی چای ترش از گل های قرمز و صورتی رنگی به نام هیبیسکوس به دست می آید که طعم این گیاه ترش است. این چای که هم به صورت سرد و هم به صورت گرم مصرف می شود به دلیل شباهت ترکیبات آن با انسولین، دارای خواصی است که می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. این دمنوش گیاهی همچنین، کاهش‌ دهنده ی فشار خون، خنک ‌کننده ی بدن، تصفیه ‌کننده ی خون، کنترل‌ کننده ی کلسترول خون، اختلالات کبدی و صفرایی و همچنین آرام ‌بخش بدن است.

با وجود اینکه گفته می شود این دمنوش می تواند در کنترل چربی خون مؤثر باشد، مطالعات دیگری نشان داده اند که چای ترش اثر محسوسی بر سطح چربی خون نخواهد داشت.
اگر در دوره ی درمانی هستید، قبل از مصرف چای ترش حتماً با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این دمنوش گیاهی با برخی از داروها از جمله آسپرین، تداخل دارویی دارد.

به طور کلی می توان گفت که مصرف دمنوش چای ترش می تواند در کنترل فشار خون و استرس کمک کند. ولی مصرف آن به عنوان داروی گیاهی باید با احتیاط همراه باشد.

مصرف 3 وعده چای ترش در روز می تواند به کاهش وزن، آرامش اعصاب و بهبود جریان خون کمک کند.

مصرف این چای به زنان باردار و افرادی که دارای فشار خون پایینی هستند توصیه نمی شود.

نحوه ی مصرف:

گل‌های چای را به مدت 20 دقیقه در آب جوش بریزید. بعد از آن گلبرگ ها را جدا کرده و با اضافه کردن مواد طعم دهنده مثل لیمو، دارچین یا عسل، دمنوش را نوش جان کنید.